قوانین و مقررات

قوانین سایت
1.وبسایت ام دی سفر طبق قوانین رایج جمهوری اسلامی ایران، قوانین جرائم اینترنتی و مجموعه قوانین و مقررات تجارت الکترونیک فعالیت داشته و کاربران محترم موظق به عدم درج هر گونه مطالب سیاسی ویا مغایر با شئونات اخلاقی و دینی کشور می باشد.
2.عملیات و مراحل خرید بلیط در وب سایت ام دی سفر مشمول قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی بوده وهر گونه تخلف پیگرد قانونی دارد.خریدار ضمن خرید بلیط اینترنتی، تعهد می دهد که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیط اگاهی کامل دارد.
4.خدمات و محتوای ارائه شده توسط ام دی سفر؛جهت استفاده در این وبسایت تولید شده و هرگونه سو استفاده و یا کپی برداری از اطلاعات ، عکس ها ، نقشه ها،طرح ها،لوگو و...این وبسایت پیگرد قانونی دارد و هیچ فرد اعم از حقیقی و حقوقی اجازه سوء استفاده از مطالب این سایت را ندارد.استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر نام و نشانی سایت ام دی سفر و لینک مطلب استفاده شده مجاز است.
5.اطلاعات کاربران در وبسایت کاملا محرمانه میباشد.بنابراین جهت حفظ حریم اطلاعات شخصی سایر کاربران،کاربرباید تعهد نماید تا تلاشی جهت هک کردن هرگونه اطلاعات موجود نکند و هیچ گونه مشارکتی با  اشخاص حقیقی یا حقوقی  در این امر نداشته باشد .
ضمنا کاربر تعهد می نماید که هر گونه  اطلاع از توسل به هک کردن اطلاعات اطلاعات توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی در اسرع وقت به مدیریت ام دی سفر اطلاع دهد.
6.کاربر متعهد میگردد هنگام ثبت نام و رزرو به صورت صحیح در وبسایت وارد کنند.در صورت ورود اطلاعات ناقص یا نادرست ،مسئولیت عواقب بعدی این عمل بر عهده کاربران خواهد بود.
7.کاربر تعهد میکند هرگونه تغییر در مشخصات فردی خود را در اسرع وقت در وب سایت ام دی سفر اصلاح نماید در غیر این صورت این وبسایت هیچ مسئولیتی در قبال تبعات ناشی از عدم صحت اطلاعات موجود نخواهد داشت.
8.هرگونه سوء استفاده از نام ام دی سفر،وبسایت اینترنتی،مکاتبه از طرف ام دی سفر یا استفاده از نام های مشابه ودارای تطابق ممنوع بوده و از طریق شکایت به مراجع قانونی ذی صلاح ، دادگاهای رسیدگی به جرائم اینترنتی در داخل یا خارج از کشور و نیز اطلاع رسانی به سرویس دهنگان و سرویس گیرندگان اینترنتی قابل پیگیری خواهد بود.
9.وبسایت ام دی سفر اطلاعات شخصی کاربران را با هیچ مجموعه دیگری به اشتراک نخواهد گذاشت اما مراجع ذی صلاح تنها در صورت بروز موارد مصرع در قانون ،امکان استفاده از این اطلاعات را خواهند داشت.
10.در صورت اتصال به وبسایت ام دی سفر از سایت های دیگر ام دی سفر هیچ مسئولیتی در قبال در محتوای این وبسایت ها ندارد. وجود این ارتباطات به منزله تایید یا ارتباط ام دی سفر با تولیدکنندگان نیست.
11.باتوجه به موارد فنی احتمالی مانند قطعی ،تکمیل ظرفیت کلاس پروازی و یا افزایش نرخ توسط شرکت های هواپیمایی پرداخت مبلع به منزله صدور واچر بلیط نمیباشد.
قوانین عمومی پرواز ها
1.با توجه به اعلام مستقیم نرخ پرواز ها توسط شرکت های هواپیمایی و دفاتر چارتر کننده و عدم دخل و تصرف ام دی سفر در قیمت ها و همچنین تصویب سقف نرخ پرواز های داخلی توسط سازمان هواپیمایی کشور ،درصورت مشاهده  نرخ بالاتر از سقف مجاز، از خرید خودداری فرموده و مراتب را به پشتیبانی ام دی سفر اطلاع دهید.
2.وب سایت ام دی سفر به فروش اینترنتی بلیط هواپیما می پردازد و در قبال شرایط اضطراری (بدی آب و هوا ،بلایای طبیعی و غیره)،کنسلی ، تاخیر یا تعجیل پرواز و یا اعلام ورشکستگی کلیه ی ایرلاین های داخلی و خارجی ،مسئولیتی را بر عهده  نخواهد داشت وکلیه  مسئولیت ها  بر عهده شرکت هواپیمایی مجری می باشد .
    3. در صورتی که مسافر قصد خرید بلیط در 2 پرواز متوالی را دارد می بایست هنگام خرید حداقل 6 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد. در غیر این صورت مسئولیت نرسیدن به پرواز دوم برعهده مسافر می باشد و ام دی سفر هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت و جریمه کنسل شدن بلیط دوم به عهده مسافر است.
    4. بلیط خریداری شده متعلق به مسافری است که مشخصات خود را در سیستم وارد نموده و غیر قابل انتقال به غیر می‌باشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، از پذیرش مسافر جلوگیری به عمل خواهد آمد.
    5. استفاده از خدمات خاص (ویلچر، ماسک اکسیژن در حین پرواز، رژیم غذایی خاص و غیره) در پرواز نیازمند به اطلاع رسانی و هماهنگی با ایرلاین دارد. در صورت نیاز به دریافت خدمات خاص می بایست پیش از خرید پرواز مورد نظر خود با کارشناسان پشتیبانی سایت ام دی سفر جهت بررسی امکان ارائه اینگونه خدمات توسط ایرلاین، تماس حاصل فرمایید. 
6.در صورت کنسل کردن بلیط ، قیمت آن با کسر مقدار جریمه بلافاصله به صورت اعتبار به حساب کاربر سایت افزوده خواهد شد.مدت زمان بازگشت وجه به حساب بانکی کاربر تابع مقررات بین بانکی (بین 1 تا 72 ساعت) می باشد.
7.ارائه کارت شناسایی معتبر در پرواز های داخلی و پاسپورت و مدارک مورد نیاز کشور مقصد به کانتر ایرلاین الزامی می باشد.
8.کاربران موظف به بررسی قوانین و مقررات کلیه پروازها پیش از صدور بلیط و نهایی نمودن خرید خود می باشد.لطفا توجه داشته باشید که قوانین و مقررات بلیط ها به محض صدور لازم الاجرا بوده و ام دی سفر موظف به پیروی از قوانین ایرلاین می باشد.
9.ام دی سفر صرفا به عنوان فروشنده ایرلاین ها خود را موظف به پیگیری درخواست های مسافرین با ایرلاین می داند اما مسئولیت مشکلات بوجوده آمده در روند اجرای پرواز در فرودگاه از قبیل  تغییرات برنامه پروازی (ساعت و تاریخ پرواز) کنسلی پروازه به علل مختلف (لغو به دلیل شرایط جوی ، کنسلی برنامه پروازی ایرلاین به مقاصد مختلف ،کنسلی  به دلیل شرایط سیاسی و...) را به عهده ندارد.
10.توصیه ام دی سفر به کاربران در هنگام خرید پرواز،انتخاب پرواز های سیستمی با قوانین و شرایط استرداد پیش از خرید به منظور کاهش احتمال ضرر و زیان کاربران در صورت وقوع شرایط اضطراری برای کاربر می باشد.در صورت خرید پرواز های غیر قابل استرداد توسط کاربر، ام دی سفر نیز مطابق قوانین قادر به استرداد مبلغ به کاربران نمی باشد.
قوانین پرواز های داخلی
1.حضور مسافر در فرودگاه دو ساعت قبل از پرواز در پرواز های داخلی ، الزامی می باشد.
2.هنگام اخذ رزرو یا صدور نهایی بلیط ، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود.مطابق قانون سازمان هواپیمایی کشوری امکان اصلاح نام مسافر وجود ندارد و وب سایت ام دی سفر، هیچ گونه مسئولیتی درقبال اطلاعاتی که توسط کاربر به اشتباه وارد شده اند بر عهده نخواهد داشت. در این شرایط مسافر باید بلیط را کنسل و مجددا خریداری نماید.
3.در صورت تکمیل شدن ظرفیت پرواز، حین فرآیند خرید و پرداخت وجه بلیط و کسر شدن مبلغ از حساب شما، مبلغ بلیط به صورت اعتبار به حساب کاربری شما افزوده می شود و میتوانید مجدد جهت خرید بلیط اقدام نمایید.کسر مبلغ از حساب شما به منزله ی اخذ قطعی بلیط نمی باشد.
4.در قوانین هواپیمایی کشوری ، مسافران نوزاد کمتر از دو سال ، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال ،بیش از دروازده سال سن دارند.درصورت عدم دقت کاربر و اشتباه وارد نمودن رده سنی ، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد لازم به ذکر است که در بلیط های نرخ مصوب ، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد ، کودک . بزرگسال متفاوت است.
 5. درخواست کنسلی بلیط های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری ، شامل جریمه ی کنسلی می شود. مقدار این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر،مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و باقیمانده مبلغ ، به طور آنلاین به حساب مسافر برمی گردد.این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست. مدت زمان بازگشت وجه،تابع مقررات بین بانکی ( حداکثر تا 72 ساعت کاری) است.
7.درصورت ابطال یا تاخیر بیش از دو ساعت در پرواز ، بلیط خریداری شده شامل جریمه ی کنسلی نمیگردد؛ این مورد شامل بلیط های چارتری نمی باشد.
8.مطابق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری ، بلیط رفت وبرگشت داخلی خریداری شده در یک روز ، میبایست دارای فاصله زمانی حداقل 4 ساعت باشد تا بتوان در صورت تاخیر بلیط رفت ، بلیط برگشت را کنسل نمود. کنسل بدون جریمه بلیط رفت یا برگشت در چنین شرایطی ، منوط به وجود قرداد بین دو ایرلاین بوده و در صورت تمایل ، میتوانید برای اگاهی از وجود چنین قراردادی، با پشتیبانی سایت ام دی سفر یا قانون تدوین شده موسوم به قوانین 14 جانبه مطالعه فرمایید.
طبق قوانین 14 جانبه میان ایرلاین ها وبر اساس قوانین داخلی  هر ایرلاین از تاریخ 10/11/99 به مدت 2 سال، در صورتیکه بلیط پرواز به صورت رفت و برگشت خریداری گردد و یک مسیر پروازی توسط ایرلاین لغو شود و یا تاخیر و تعجیل بیش از دو ساعت باشد و مسافر از پرواز انصراف دهد قوانین زیر برای کنسل کردن مسیر دیگر پرواز برقرار است:
1.درصورتی که پرواز رفت و یا برگشت مسافر ایران ایر،اسمان،کاسپین،ماهان،آتا باشد و فاصله پرواز رفت و برگشت کمتر از 3 روز باشد، پرواز برگشت بدون جریمه استرداد میگردد.
2.درصورتی که پرواز رفت و یا برگشت  مسافر قشم ایر ، کیش ایر ،کارون ،سپهران باشد و فاصله پرواز رفت و برگشت کمتر از 48 ساعت باشد، پرواز برگشت بدون جریمه استرداد میگردد.
3.در صورتی که پرواز رفت یا برگشت مسافر تابان ، معراج،ساها و وارش باید و فاصله پرواز رفت و برگشت کمتر از 24 ساعت باشد، پرواز برگشت بدون جریمه استرداد میگردد.
4.هواپیمایی زاگرس و ایرتور جز توافقنامه 14 جانبه نبوده و در نتیجه پرواز های این دو ایرلاین شامل این قانون نمیشود.درصورت لغو و ای تاخیر بیش از دو ساعت یک مسیر پرواز،مسیر دیگر با جریمه استرداد خواهد شد.
به موجب بند 3.7 این توافق نامه ، میباسیست درخصوص استرداد بلیت آن دسته از مسافران که پرواز خود را از دست داده اند با شرایط ذیل عمل نمایند:
بلیت الکترونیکی و یا کاغذی آن دسته از مسافرانی که پرواز داخلی دوم خود را به علت تاخیر و یا ابطال پرواز داخلی اول و یا پرواز داخلی دوم ازدست داده اند ، از هر پونه هزینه ابطال بلیط معاف خواهند بود، مشروط به اینکه تاریخ صدور این بلیت قبل از تاریخ باطل شده باشد.
شرکت هواپیمایی مربوط(تاخیر و یا ابطال کننده پرواز) موظف است بلیط مسیر ابطالی و یا تاخیر پرواز مسافران خود را ممهور به مهر علت تاخیر و یا ابطال پرواز نموده تا از سوی مسافر به منظور عدم کسر هزینه عدم کسر هزینه ابطال ادامه مسیر و یا برگشت خود،به شرکت هواپیمایی ثانویه ارائه دهد.
قوانین پرواز های خارجی
1.حضور مسافر در فرودگاه سه ساعت قبل از پرواز در پرواز های خارجی،الزامی است.
2.هنگام اخذ رزرو یا صدور نهایی بلیط،نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود. مطابق قوانین سازمان حمل و نقل هوایی بین المللی (یاتا) امکان اصلاح نام مسافر وجود ندارد و وب سایت ام دی سفر، هیچ گونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که توسط کاربر به اشتباه وارد شدهاند بر عهده نخواهد داشت و برای اصلاح نام مسافران بلیط باید کنسل شده و مجددا خریداری شود.
3.در صورت تکمیل شدن ظرفیت پرواز حین فرآیند خرید و پرداخت وجه بلیط و کسر شدن مبلغ از حساب شما، مبلغ بلیط به صورت اعتبار به حساب کاربری شما افزوده می شود و میتوانید مجدد جهت خرید بلیط اقدام نمایدد.کسر مبلغ از حساب شما به منزله اخذ قطعی بلیط نمی باشد.
4.در قوانین یاتا ، مسافران نوزاد کم تر از دوسال ، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال،بیش از دوازده سال سن دارند.در صورت عدم دقت کاربر و اشتباه وارد نمودن رده سنی ، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد لاز به ذکر است که در بلیط های نرخ مصوب، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد،کودک و بزرگسال متفاوت است.
5.در پرواز ها و ایرلاین ها ، مسافران موظف به ثبت حضور اینترنتی در سایت ایرلاین می باشد و در صورت عدم ثبت موفق آن ، ایرلاین با اخذ مبلغی بعنوان جریمه ، کارت پرواز را صادر می نماید. در صورت عدم تکمیل فرآیند ثبت حضور اینترنتی ، مسئولیت عواقب ناشی از آن ، بعهده کاربر و مسافر خواهد بود. 
6.در صورت اخذ رزرو در پرواز های خارجی و تصمیم بر به تعویق انداختن پرداخت و صدور خود، یاد آور میگردد که نرخ ريالی بلیط و پرواز مسیر های خارجی کاملا مطابق و تابع نرخ تبدیل ارز بوده و نوسانات نرخ ارز اعلامی در این سامانه ، تاثیر مستقیم بر روی نرخ صدور رزرو های ارائه شده از سوی ایرلاین ها دارد؛ در صورت وجود هرگونه ابهام یا شبهه در اطلاعات ارائه شده ، حتما پیش از تکمیل فرآیند خرید جهت رفع این موارد با پشتیبانی ام دی سفر تماس بگیرید.
7.عطف به مقررات تامین کنندگان ، ایرلاین های خارجی و ام دی سفر درعمده مواقع در صورت درخواست تغییر تاریخ و یا کنسل نمودن سفر و  همچنین در شرایط ارائه خدماتی نظیر بار ، انتخاب صندلی و موارد مشابه مازاد بر مبلغ بلیط و مبلغ خدمات و یا خسارات مربط به کنسلی و تغییر تاریخ مبلغی به عنوان کارمزد ارائه خدمات از سوی ام دی سفر کسر میگردد که در عمده مواقع از 5 دلار تا 15 دلار متغیر بوده و مسافر ملزم به پرداخت آن است
8.لطفا توجه داشته باشید که در اغلب ایرلاین ها ، بدلیل وجود قرارداد ما بین ایرلاین و شبکه حمل نقل ریلی و یا اوتوبوس رانی کشور مقصد ، ممکن است قسمت هایی از سفر داخلی آن کشور با قطار یا اوتوبوس ، لطفا پیش از تکمیل فرآیند خرید و صدور بلیط با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.
9.جهت حمل حیوان خانگی  خواهشمند است پیش از تهیه بلیط و پس از اخذ رزرو، با پیشتیبانی ام دی سفر تماس حاصل فرمایید.
 10. استرداد بلیط های سیستمی به درخواست مسافر،مطابق قوانین مندرج در بلیط اعلام شده از طرف شرکت هواپیمایی مورد نظر انجام می شود. پس از ثبت درخواست استرداد توسط مسافر ، مبلغ جریمه کنسلی از مبلغ پرداختی مسافر کسر میشود و باقیمانده مبلغ طبق قوانین بانکی بین 1 تا 72 ساعت کاری برگشت داده می شود.
قوانین فوق شامل پرواز های چارتری و غیر قابل استرداد نمیشود.
11. مسئولیت کنترل ویزاری کشور مقصد و ویزای ترانزیت بعهده مسافر است. در صورت نیاز به کسب اطلا عات بیشتر در این خصوص با پشتیبانی ام دی سفر تماس بگیرید.
12.قوانین مربوط به تحویل بار کاملا منوط به دستورالعمل های ایرلاین مربوط بوده و در برخی از پرواز های خارجی میبایست بار در نقاط میانی مسیر(ترانزیت) تحویل گرفته و مجددا تحویل داده شود لذا در صورت وجود هرگونه ابهام یا شبهه در مورد قوانین بار و یا لزوم داشتن ویزا در فرودگاه ترانزیت ، حتما پیش از تکمیل فرآیند خرید جهت رفع این موارد با پشتیبانی ام دی سفر تماس حاصل کنید.

محدودیت های پزشکی
اخذ مجوز پرواز یا اجازه پزشکی از پرشکان با مسائل زیر مورد نیاز است :
1.بیمان بعد از عمل جراحی
2.کسانی که شکست عضو یا اعضا دارند
3.بیماران روانی که برای دیگران ایجاد مزاحمت دارد
4.بیمارانی که نیاز به همراه دارند
5. بیماران قلبی – عروقی مانند سکته قلبی و فشار خون بالا و..
6. کسانی که به واسطه بیماری اخیر یا مشکلات ناشی از جراحی اخیر از صندلی چرخ دار استفاده میکنند.
7.بیماران ریوی خصوصا بیمارانی که دچار تنگی نفس یا آسم هستنند
8. بیماران با ضربه های مغزی و شکستگی جمجمه
9. بیماران دارای بیماری مسافرت (حات توع سرگیجه و... که در اثر تکان خوردن وسیله نقلیه در فرد ایجاد می شود.)
10.بیماران بیهوشی یا در حال اغما
11.بیمارانی که به صورت خوابیده سفر میکنند
12.خانم های باردار(بارداری اول پس از هفته و بارداری دوم پس از هفته بارداری نیاز به ارائه مدرک معتبر پزشکی ممهور به مهر نظام پزشکی متخصص زنان حاکی از سن بارداری و تخمین تاریخ زایمان است)
13.بیماری های گوش و حلق بینی مانند سینوزیت های شدید و گوش درد ها و...
14.نوزادان پس از پایان هفته اول مجاز به پرواز خواهند بود
15.بیماران دارای بیماری های واپیر عفونی
16.بیماری های خونی مانند کم خونی سرطان خون
17.عفونت های پوستی بخصوص عفونت های پوسی غیر قابل تحمل
18.بیماری های گوارشی مانند زخم معده و اثنی عشر که خون ریزی دهنده هستند
19.فتق های بزرگ شکمی و انسداد روده
20.بیماران ناتوان با کهولت سن و ضعف مزاج در صورت وجود بیماری فعال
21.اهداء خون
22.و یا هرگونه بیماریکه سبب منع سف هوایی باشد