ناشناخته ترین جاذبه های ایران | معین درباری

دانستنی های گردشگری ایران

کشور ایران به دلیل قدمت بسیار بالای آن دارای جاذبه های تاریخی تفریحی زیادی میباشد که بعضی از آن ها توسط اجدادمان یا گاها به طور طبیعی ایجاد شده اند که بازدید از آن ها شگفتی زیادی برایتان به ارمغان می آورد .مکان ها و بناهایی که خارج از تصور و قدرت ما در سال های خیلی قبل به وجود آمده اند و حتی در این سال های اخیر نیز راز پنهانی و درونی آن ها کشف نشده است و گاها داستان هایی در رابطه با نحوه پیدایش و استقرار آن ها به صورت افسانه در بین مردم و محلی ها پخش شده است .در این مقاله قصد داریم گزیده ای از آثار باستانی و طبیعی سرزمین ایران را به شما معرفی کنیم که کمتر در بین مردم شناخته شده اند و گاها امکان بازدید حضوری از آنها ممکن نیست پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا منتخب شگفتی های ایران را مشاهده کنید و لذت بسیاری ببرید.

1- روستای درک

 روستای درک

اولین جاذبه طبیعی که قصد معرفی و توضیح درباره آن داریم روستای درک واقع در استان سیستان و بلوچستان میباشد . ساحل بینظیری که در آن دریا و کویر بهم میرسند و منظره بسیار کمیاب و چشم نوازی را به وجود می آورند .ساحل این روستای بکر بسیار خلوت و آرام میباشد و صدای امواج ملایم ، بوی دریا و کف های پاک و سفید آن و رنگ آبی فیروزه ای آب همه و همه باعث میشوند تا آرامبخش ترین لحظات و دقایق عمرتان را تجربه کنید و حس سبکی ذهن بی نظیری را داشته باشید.

2- دره ستارگان قشم

 دره ستارگان قشم

جاذبه طبیعی و دیدنی بعدی دره ستارگان قشم میباشد.علت نام گذاری این دره به این نام این است که اهالی محلی این منطقه باور دارند افتادن ستاره ای از آسمان به این نقطه زمین باعث به وجود آمدن این دره زیبا و کمیاب شده است.صخره های بلند و مرتفع و پرچین آن تداعی کننده سطح سیاره مریخ میباشد.دره ستاره ها بخشی از ژئوپارک قشم که تنها پارک خاورمیانه است میباشد. برای دیدن ستاره ها و کهکشان شیری باید تا تاریکی کامل هوا صبر کنید و از منظره ای تکرار نشدنی لذت ببرید . رسیدن به بالای این دره علاوه بر لذت پیمودن راه ،منظره ای بسیار تماشایی و چشم نواز برایتان به ارمغان می آورد.

3- دریاچه گنج

 دریاچه گنج

یکی از باستانی و قدیمی ترین آثار به جا مانده از زرتشت دریاچه گنج میباشد که در 45 کیلومتری شهر تکاب واقع در استان آذربایجان غربی قرار دارد.  به باور محلی های این منطقه، این دریاچه محل تولد زرتشت بوده و از کوبیدن عصای حضرت سلیمان به وجود آمده و همچنین گنج های زیادی در اعماق آن وجود دارد. گفته میشود حتی اروپاییان زیادی در پی یافتن گنج به عمق این دریاچه رفته اند اما عمق زیاد و رسوبات بسیار آن مانع از آن میشود که کاوشگران بیشتر از این به پیش بروند .مجموعه تخت سلیمان در این سرزمین سبز و بکر قرار دارد که نمایی بسیار دیدنی و تاریخی دارد و پایداری و ماندگاری آن اعجاب انگیز است .یک چشمه جوشان نیز در این منطقه واقع شده که به سرسبزی و طبیعت بینظیر آن شکوه بیشتری میبخشد که عمق آن به 112 متر میرسد و دمای آن 40 درجه سانتی گراد است.

4-چالدران

چالدران

منطقه ای بسیار قدیمی و دیدنی در استان آذربایجان غربی که خنکی هوای آن در تمام طول سال زبانزد مردم است.این منطقه به دلیل قرار گرفتن در دل رشته کوه های زاگرس همیشه از معتدل ترین و بهترین آب و هوا و طبیعت شگفتی آوری برخوردار است. اما متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تغییرات الگوی آب وهوایی، این منطقه نیز از آسیب های زیست محیطی در امان نمانده و سیل بیشتر مراتع و زمین های کشاورزی را از بین برده است خوشبختانه این سرزمین همچنان زیبایی و عظمت خود را نگه داشته و طبیعت و آب و هوای رویایی خود را حفظ میکند.

5- روستای کندوان

 روستای کندوان

یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین جاذبه های ایران روستای کندوان است که هم جزو سازه های انسانی و هم طبیعی محسوب میشود که صخره هایی مخروطی شکل و تیز دارد و در62 کیلومتری تبریز قرار گرفته است .گفته میشود مردمی که در قرن هفتم هجری زندگی میکردند برای در امان ماندن از حمله مغول ها به این روستا پناه آورده اند و از آن زمان در آنجا ماندگار شده اند.تخمین زده میشود که 120 خانواده در این روستای دیدنی زندگی میکنند

6-جزیره هرمز

جزیره هرمز

جزیره هرمز که در 165 کیلومتری بندر عباس قرار گرفته به سرزمین رنگ ها معروف است زیرا خاک آن به طور طبیعی و از ابتدا به رنگ های سرخ ، سفید و زرد درآمده و منظره ای بینهایت زیبا و فراتر از واقعیت به وجود آورده است. در این منطقه، کوهی سرخ رنگ قرار دارد که توجه و شگفتی بسیار مسافران را به همراه دارد . طعم غذاهای محلی جزیره هرمز نیز کاملا کمیاب و نادر است و در هیچ نقطه ای از دنیا پیدا نمیشود زیرا ادویه ای که برای تهیه غذاها مصرف میکنند از دل همین خاک های سرخ رنگ استخراج شده است که سوراغ نامیده میشود.در برهه ای از تاریخ پرتغالی ها جزیره را اشغال کردند که نتیجه این امر احداث بزرگترین دژ ایران زمین بود.دره سکوت نیز دیگر جاذبه تکرار نشدنی جزیره هرمز است و اگر دست خود را در آب چشمه آن قرار دهید بلورهای نمک روی دستتان پدیدار میشوند که صحنه ای بسیار نایاب است.

7-خانه های تاریخی کاشان

خانه های تاریخی کاشان

کاشان در 250کیلومتری تهران واقع شده است و بناهای تاریخی و دیدنی بسیاری برای تماشا و بازدید مسافران دارد.در اینجا به معرفی برخی سازه ها و خانه های تاریخی که با هنر و معماری بینظیری ساخته شده اند اشاره میکنیم . باغ فین، خانه طباطبایی‌ها، خانه بروجردی‌ها، خانه عامری‌ها، خانه عادل، خانه مرشدی، خانه عباسیان، خانه منوچهری و خانه راهب تنها برخی از جذابیت های کاشان را تشکیل میدهند . در فصل بهار که عطر و بوی گلاب در سراسر شهر پیچیده بازدید از این بناها لذت سفر را بیشتر میکنند و باعث میشود خاطرات ماندگارتری از این شهر دیدنی و تماشایی در ذهن مسافران بماند.

8-مثلث برمودای ایران

مثلث برمودای ایران

اگر اسم جزیره برمودا به گوشتان خورده باشد میدانید که هیچکس زنده از آن جزیره بیرون نیامده است .یکی از عجایب ایران و کویری در نزدیکی سمنان داشتن خاصیت جزیره برمودا میباشد و این به آن معنی است که هیچ گردشگری به آن منطقه سفر نمیکند. در داستان ها گفته میشود شن این کویر به گونه ای است که هر موجود جنبنده ای را به داخل خود میکشد و هیچوقت رهایش نمیکند. به این جزیره ریگ جن نیز گفته میشود و مناطقی ازآن نیز برای گردشگری مناسب است به شرطی که گردشگران با راهنمای بسیار کارکشته و باتجربه ای همراه باشند.

9- سازه های آبی شوشتر

 سازه های آبی شوشتر

شوشتر شهری کوچک در 90کیلومتری اهواز میباشد که از بناها و سازه های طبیعی تاریخی زیاد و جذابی برخوردار است بهترین فصل برای مسافرت به این شهر دیدنی اواخر زمستان و اوایل بهار است زیرا به دلیل واقع شدن در منطقه گرمسیری این شهر نیز در باقی فصل ها و روز های سال دارای آب و هوای گرم میباشد و امکان دارد به دلیل کلافه شدن از گرما نتوانید به اندازه کافی از مناطق تفریحی آن لذت ببرید .یکی از مناطق بسیار جذاب و دلپذیر شوشتر سازه های آبی آن میباشد که در یونسکو نیز به ثبت رسمی رسیده است.قدمت این سازه های آبی به زمان هخامنشیان باز میگردد که پل ها ،سدها، کانال ها و تونل ها را برای جهت دادن به جریان آب ساخته بودند و معماری بینظیر آن سبب شده با گذر سال ها نیز این بناها همچنان پایدار و قابل استفاده بمانند.

10-آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ در نزدیکی روستایی به همین نام در استان اصفهان واقع شده است.منبع تامین آب قابل استفاده برای روستاییان و ساکنین این منطقه چشمه ها و آبشارهایی است که از آب شدن برف های کوه دنا به وجود می آید. همچنین موقعیت جغرافیایی این روستا به گونه ای است که تنها سه ساعت در طول روز نور خورشید به آن میتابد. علت نامگذاری مشهور ترین آبشار این منطقه یعنی آبشار آب ملخ به این علت است که ترکیبات موجود در آن باعث از بین رفتن ملخ ها میشود.گفته میشود سالیان گذشته که ملخ ها به مزارع و زمین های کشاورزی این منطقه حمله کرده بودند ساکنین این روستا توسط آب این آبشار تمامی ملخ های مهاجم را از بین برده اند.قطعه سنگ بزرگ و عظیمی روی این آبشار قرار گرفته است که همانند پل طبیعی عمل میکند.در افسانه ها آمده است که تخت سلیمان بر روی این پل قرار داشته است.

11- تالاب ارواح

 تالاب ارواح

در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر دریاچه ای خوفناک قرار دارد که به آن دریاچه ارواح نیز گفته میشود.دور تا دور این دریاچه را جنگلی با درختان برگ پهن احاطه کرده است که به رعب و وحشت آن می افزاید. داخل دریاچه درختان خشک شده و شکسته ای قرار دارند و باعث میشوند آب دریاچه به اندازه کافی در جریان نباشد و این امر موجب تبدیل شدن دریاچه به تالاب میشود.از چگونگی به وجود آمدن این دریاچه هیچکس به قطع چیزی نمیداند و هیچ چیز رسمی از به وقوع آمدن این پدیده ثبت نشده است که همین هم موجب اعجاب انگیز تر شدن این منطقه میباشد.

12- ییلاق سوباتان

 ییلاق سوباتان

در شمال غرب تالش روستای بهشتی وجود دارد که زیبایی آن بینظیر است به طوری که شاید باور نکنید که ایران نیز چنین طبیعت و دشتی داشته باشد.اولین چیزی که در این روستا به چشم میخورد دشت پر از چمن های مرطوب و سبز رنگ است .گلزار هایی که انواع رنگ های گل های خوش عطر بهاری را در اختیار چشم بازدید کنندگان میگذارند.اسب های تنومند و قوی هیکلی که آزادانه زندگی میکنند. خانه های رنگی و نقلی باصفایی که با فاصله از هم ساخته شده اند . ابرهای سفید و زیادی که در آسمان آبی حرکت میکنند و بر روی کوه ها سایه می اندازند  .خنکی هوای بینظیر و لطیفی که جان دیگری به روح و جسم های خسته میدهد. کافیست بالای کوه ها و دره ها بروید تا سرزمین پوشیده از رنگ سبز را مشاهده کنید و از طبیعت بی همتا و بکر آن لذت ببرید .

13-دریاچه‌ اوان

دریاچه‌ اوان

در روزهای پیش رو که دمای هوا به شدت بالا میرود گردشگران تمایل دارند به مکان هایی سفر کنند که از گرمای زیاد شهرها رها شوند .یکی از پیشنهاد های ما منطقه ای بسیار زیبا با آب و هوای بسیار معتدل و دلپذیر میباشد که نام آن دریاچه اوان است که در 75 کیلومتری شمال شرقی قزوین قرار گرفته . از زیبایی این دریاچه همین بس که با کوه ها و تپه ها احاطه شده و آب تازه و تمیز آن نمایی مانند نگین انگشتری نفیس به وجود آورده است. این دریاچه بیش از 70 هزار متر مربع مساحت دارد و عمق آن در عمیق ترین مناطق آن به 6 متر میرسد. بدلیل قدمت این دریاچه و رسوبات گل و لای ناشی از چشمه های زیر زمینی این دریاچه شنا ممنوع است . همچنین برای نگاهداری بهتر از این منطقه و خسارت نرساندن به ساکنین این منطقه صید ماهی ها و شکار نیز ممنوع اعلام شده .بهترین فصل سفر به این منطقه بهار و تابستان میباشد که میتوانید با آسایش زیادی به تفریح و لذت از این دریاچه زیبا بپردازید همچنین قایق های کوچک و تفریحی نیز برای گردشگران فراهم شده تا با طی کردن مسیر این دریاچه لذت بیشتری از سفر خود ببرند . اگر قصد سفر به این منطقه را در نیمه دوم سال دارید فراموش نکنید که لباس گرم به همراه داشته باشید زیرا دما در این موقع از سال حتی به 20- درجه نیز میرسد .

14-خانه ملاباشی

خانه ملاباشی

اصفهان شهر بسیار قدیمی و با تمدنی است و در جای جای آن بناهای تاریخی و تفریحی زیادی یافت میشود که بازدید از آن ها خارج از لطف نیست.در کنار بازدید و تفریح از بناهای دیگر پیشنهاد میکنیم حتما سری به خانه ملاباشی نیز بزنید .این خانه تاریخی در زمان قاجار ساخته شده و متعلق به منجم ناصرالدین شاه بود .معماری این خانه به صورتی است که یک حیاط ، دو اتاق برای کار و سه ورودی جدا از هم دارد .برای ساخت و تزیین درهای ورودی از هنر اصیل و ایرانی فلزکوبی روی چوب استفاده شده.ارزش مادی و معنوی این بنا به حدی است که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .تمام فضای این بنا به گونه ای ساخته شده که هر طرف آن را بنگرید از زیبایی و دقت در ساخت آن به وجد خواهید آمد از نقاشی های با اصالت روی سقف گرفته تا شیشه های رنگین کمانی درها که وقتی نور خورشید به آن میتابد تمام فضای نشیمن را به هزار رنگ در می آورد.وقتی در ایوان این بنا قرار بگیرید نسیم ملایمی که از سمت درخت های اطراف خانه می آید و بوی خوش گل هایی که در باغچه کاشته شده اند لذت وصف نشدنی را برایتان به ارمغان می آورد

15- ماسوله

 ماسوله

در جنوب غربی گیلان شهری بسیار تاریخی و زیبا قرار دارد که به آن ماسوله میگویند .قدمت این شهر به حدود هشتصد یا هزار سال پیش برمیگردد. علت این که چرا مردمانی از نقاط مختلف ایران به این منطقه کوچ کرده اند مشخص نیست.در قسمتی از این شهر که به ان کهنه ماسوله میگویند آثار باستانی بسیار قدیمی و زیادی مربوط به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری کشف میشود.شهر امروزی ماسوله یا ماسوله جدید دارای معماری خاص و بینظیری است به طوری که هیچ کدام از خانه ها حیاط ندارند و یا به عبارتی پشت بام خانه پایین حیاط خانه بالایی محسوب میشود همچنین به دلیل کوچک بودن کوچه ها و پله های بسیار هیچ مسیری برای وسایل نقلیه وجود ندارد.شهر ماسوله به طرز زیبا و منحصر به فردی با طبیعت ترکیب شده است .ماسوله با دارا بودن کوهستان های زیاد و مرتفع و جنکل های سبز و متراکم سلیانه پذیرا و میزبان هزاران مسافر میباشد دو هتل در داخل این معماری سنتی و چند هتل در جاده های منتهی به این روستا پذیرای گردشگران خارجی و داخلی زیادی هستند .نمای این شهر در شب نیز بسیار دیدنی است زیرا چراغ های کوچک و بزرگی نور را در سطح شهر پخش میکنند.

16- سد لفور

 سد لفور

در نزدیکی شیرگاه مازندران منطقه بسیار زیبا و سرسبزی به نام لفور قرار دارد و سدی به همین نام در دل جنگل های این منطقه در سال 1374 احداث شد و ساختار طبیعی این سنگ باعث شده تا آب این سد همیشه تمیز و شرب باشد .بهترین زمان سفر به لفور فصل بهار و تابستان است .در این منطقه شما میتوانید به بازدید و گشت و گذار در روستا و دیدن پوشش گیاهی درختان افرا و راش بپردازید همچنین میتوانید در سایه درختان جنگل اطراف از استراحت در کنار سد لذت ببرید .بافت این جنگل به گونه ای است که هر روز باران میبارد و خاک آن  همیشه مرطوب است .این سد امکان صید و شکار ماهیانی نظیر زردپر، سرخ باله و سفید را نیز به بازدید کنندگان میدهد .بافت و پوشش گیاهی این منطقه یاد آور مناطق اروپایی میباشد جایی که درختان بلند و سبز آن سر به فلک کشیده اند و ابرها در پایین ترین ناحیه خود هستند .جریان آرام آب سد و صدای پرندگانی که آزادانه و رها بروی آب پرواز میکنند باعث میشوند که بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر عمر خود را تجربه کنید.پاییز نیز یکی از بهترین فصل ها برای سفر به این منطقه میباشد تصور جنگلی با برگ درختان سرخ و زرد بازدید کنندگان را به وجد می آورد.

17-جزیره مارو یا شیدرو

جزیره مارو یا شیدرو

در دل آب های آزاد خلیج فارس جزیره ای دست نخورده و کم بازدید قرار دارد که از لحاظ زیبایی در بین جزایر منتخب جنوب محسوب میشود نام این جزیره مارو یا همان شیدرو میباشد. این جزیره از مرجان ساخته شده و مساحت آن به یک کیلومتر مربع میرسد .جزیره مارو در 5/1کیلومتری جزیره زیبای لاوان قرار دارد.این جزیره مهم ترین و بزرگترین زیستگاه گونه لاکپشت های دریایی میباشد همچنین پرندگان مهاجر نیز در این جزیره سکونت دارند به همین دلیل در فصل بهار به هیچ گردشگری اجازه ورود به جزیره داده نخواهد شد زیرا این فصل ، فصل تخم گذاری لاکپشت ها میباشد و در فصل های دیگر نیز ورود به این جزیره فقط با گرفتن مجوز از سازمان محیط زیست میسر است.علت نامگذاری این جزیره به این نام این است که مارهای زنگی زیادی زیر شن ها زندگی میکنند .جزیره شیدرو سرشار از جاذبه های طبیعی و همچنین زیستگاه موجودات زنده ای نظیر : خزندگان ،پرندگان و آبزیان میباشد.تنها تصور قدم زدن در ساحل و دیدن طلوع آفتاب از امتداد خلیج نیلگون فارس برای بستن کوله بار سفر کافیست.باید بدانید که امکانات رفاهی زیادی در این جزیره وجود ندارد برای همین باید زمان خود را طوری تنظیم کنید که تا غروب آفتاب به سمت جزیره لاوان حرکت کرده باشید و از امکانات رفاهی آن جزیره نظیر  اقامتگاه ها و فروشگاه ها بهره مند شوید و از سفر خود با فراغ بال لذت ببرید.

18- ساحل مکسر

 ساحل مکسر

جنوب ایران سرشار از جاذبه های طبیعی و زیبایی است که حداقل یکبار باید تجربه سفر به این منطقه را داشته باشید .در این بین بندرعباس یکی ازنگین های گردشگری جنوب ایران حساب میشود.در نزدیکی بندر لنگه واقع در بندر عباس ساحلی بسیار نایاب و تماشایی قرار دارد که بازدید از آن برای هر گردشگری واجب است. علت نامگذاری این ساحل به این دلیل است که دور تا دور آن را صخره های شکسته و تراشیده شده احاطه کرده اند. چگونگی پیدایش این شکل از صخره ها در اثر برخورد موج های دریا با سنگ های خارا بوده است که در نهایت سفت و محکم بودن سنگ ها در هم شکسته وتسلیم آب های خروشان و آزاد شده اند البته جزرو مد و باد های شدید نیز در شکل گیری این صخره ها بی تاثیر نیستند .همانقدر که آفتابی لذتبخش و گرم در طول روز ساحل و دریا را به رنگ طلایی در می آورد در شب نیز این زیبایی تمام نمیشود و آسمان ستاره های خود را به رخ میکشد.بهترین زمان سفر به این جزیره پاییز تا اوایل بهار میباشد چون زاویه تابش نور کمتر میشود و به خنکی و لذت سفر می افزاید.یکی از جذابیت های این ساحل خلوت بودن آن است و فرصت نابی برای خلوت کردن با خود در کنار ساحل طلایی رنگ و امواج ملایم آب فراهم میکند.به دلیل نداشتن امکانات رفاهی زیاد، باید آمادگی و توانایی کمپ زدن را داشته باشید و تمام وسایل و ملزوماتی که نیاز است را به همراه داشته باشید .

19- تنگه هایقر

 تنگه هایقر

استان فارس یکی از قدیمی ترین و پر جاذبه ترین مکان های دیدنی ایران میباشد.یکی از زیباترین و کمیاب ترین نوع دره های جهان در نزدیکی فیروز اباد استان فارس قرار گرفته که نام آن تنگه هایقر میباشد. طول این تنگه در حدود 8 متر میباشد که دو رودخانه قره آج و فیروز آباد در عمق آن جریان دارند .تنگه هایقر در اثر جا به جایی صفحه های زیر زمینی این منطقه و همچنین برخورد آب های جاری به وجود آمده است .این دره از پوشش گیاهی سبزه های کوتاه قد برخوردار است و همچنان در اثر عوامل طبیعی دیواره های صخره ها به حالت پلکانی در آمده اند.عمق صخره های این دره گاها به 450 متر نیز میرسند .بنظر میرسد بازدید از این دره فقط با داشتن مهارت های بالای کوهنوردی میسر باشد .بهار بهترین فصل برای گشت و گذار در این منطقه است چون نه گرمای آزار دهنده تابستان را دارد و نه سرمای سوزناک زمستان.همچنین محلیان بر این باورند که این دره در زمان جنگ کمک بزرگی برای پیروزی ساکنین در برابر نیروهای انگلیس بوده است .

20- آبشار رمقان

 آبشار رمقان

در منطقه کوهستانی در مجاورت رشته کوه های زاگرس منطقه ای به نام کوهمره سرخی قرار دارد که آب و هوای بهاری و معتدل آن ، جنگل درختان بلوط و آبشار ها و چشمه سار های بسیار باعث به وجود آمدن طبیعتی بینظیر و زیبا شده است. روستای رمقان کوهمره شالیزار های برنج وسیعی دارد که به سرسبزی این روستا کمک بسیاری میکند. بزرگترین و با شکوه ترین آبشار این منطقه آبشار رمقان میباشد.این آبشار در 50 کیلومتری شهر شیراز و در ارتفاعات کهمره سرخی قرار گرفته است.عامل جریان داشتن آب تمیز و پاک چشمه ابوالخیر میباشد که از دل زمین میجوشد و به آبشار میریزد .ارتفاع این آبشار به 60متر میرسد و منظره ای بسیار تماشایی و چشم نواز به وجود می آورد