بهترین و معروف ترین سوغاتی های ایران را بشناسید|معین درباری

بازار قدیمی

وقتی به جایی سفر میکنیم به قدری روی سرزندگی و شادابی احوالمان تاثیرات مثبت میگذارد که به این فکر میکنیم که یادگاری یا نشانی از آن سفر و آن مقصدی که در آن بودیم با خود به همراه بیاوریم و زمانی که دلتنگ سفر و خاطرات خوش آن شدیم با نگاه کردن به آن دوباره حال و هوای خوبی را تجربه کنیم . در زبان فارسی اصطلاحا به یادگاری سفر، سوغاتی میگوییم و اگر برای عزیزانمان از سفر سوغاتی بیاوریم به این معنی است که ما حتی در خوشی ها هم به یاد شما بودیم . در واقع هر شهر و کشوری سوغاتی و نماد هایی دارد که فقط مخصوص به خودش است و امکان دارد اصل آن در هیچ جای دیگر ساخته و یافت نشود یا اگر هم باشد به خوبی و کیفیت همان منطقه نباشد برای همین آوردن سوغاتی از همان منطقه ای که به آن سفر کردید ارزش مادی و معنوی زیادی دارد. سوغاتی های هر شهر و کشوری با توجه به رسم و رسوم ، آیین ، سنت ، شغل و پیشه گذشتگان آنها ، شرایط آب و هوایی ، اعتقاد و باور ها ، نوع مزارع و کارخانه جات ، منابع طبیعی ، هنر هنرمندان و غیره وجه تمایز دارد . در این مقاله قصد داریم به معرفی سوغاتی های معروف و پر طرفدار هر ناحیه ایران بپردازیم و بررسی کنیم بهترین خرید های ممکن برای سوغاتی چه چیز هایی هستند. همچنین برای شما عزیزان مطالبی را تهیه کرده ایم که در آن ها اطلاعات مهم سفر و گردشگری در هر نقطه از ایران مورد بررسی قرار میگیرد و با مطالعه آنها به طور قطع میدانید که بهترین سوغاتی هایی که میتوانید تهیه کنید چه چیزهایی هستند.

سوغاتی های شمال ایران

سوغاتی های شرق ایران 

سوغاتی های غرب ایران

سوغاتی های مرکز ایران

سوغاتی های جنوب ایران 

فرش و قالیچه های ترکمن    

سوغاتی های شمال

در شمال ایران صنایع دستی و خوراکی هایی پیدا میشود که نظیر آنها در را در شهرهای دیگر پیدا نمیکنید و اگر باشند هم طعم و بافت اصل آن ها را ندارند . از صنایع دستی شهرهای شمالی میتوان فرش و قالیچه های ترکمن ، زیور آلات محلی ، ابریشم و نمد های بومی ، روسری های ترکمنی که طرح های بسیار زیبا و ظریفی دارند را نام برد. اگر قصد خرید خوراکی های خوشمزه و خوش طعم را دارید میتوانید عسل طبیعی و موم دار، رب انار ، نان خرمایی ، کلوچه نادری و فومن ، انواع سبزیجات محلی و مرکبات و ماهی های تازه دریا را تهیه کنید .

ادویه جات و خشکبار

سوغاتی شمال شرق ایران

در سمت شمال شرقی ایران نیز انواع صنایع دستی و پارچه های بومی و سنتی یافت میشود . آبنبات هایی با طعم و مزه های متنوع ، انواع قره قروت و کشک های مختلف مثل نمکی و زیره ای نیز در این منطقه موجود است . در خراسان رضوی زیور آلات و محصولات فیروزه و طلا کاری شده بسیار مطرح است .در مرکز این استان یعنی شهر مشهد علاوه بر انگشتر های سنگ های فیروزه و عقیق ، مهر و جانماز از سوغات اصلی این شهر محسوب میشود . نقل و زعفران ، نبات و زرشک و ادویه جات کم نظیر از دیگر مهم ترین سوغاتی و یادگاری های مشهد به حساب میرود

 محصولات چرمی

سوغات غرب ایران

غرب ایران قدمت دیرینه ای دارد و از دیرباز بدلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیم آن محصولات و صنایعی که در آنجا تولید میشدند با دیگر شهرها و استان ها تفاوت دیگری داشت. از جمله محصولات و سوغاتی های معروف شمال غرب ایران میتوان به محصولات چرمی ، ظروف سفالی و مسی ، لباس های سنتی ، انواع فرش و گلیم و تابلوفرش های دستباف که در سطح جهان نیز بسیار معروف و لوکس هستند اشاره کرد البته این محصولات بدلیل دست ساز بودن از قیمت نسبتا بالایی برخوردارند.در قسمت خوراکی ها میتوانیم لبنیات ارگانیک و طبیعی نظیر : پنیر، کره محلی ، خامه و سرشیر را معرفی کنیم

گز

سوغات مرکز ایران

مرکز ایران اقلیم گرم و خشک دارد و بیشتر، شهرهای شمالی آن از آب و هوای خنک تری برخوردارهستند. سوغاتی ها و محصولات این منطقه تحت تاثیر شرایط آب و هوایی متغیر میباشند. از مهم ترین شهرهای شمال این منطقه میتوان به تهران اشاره کرد که معروف ترین سوغاتی آن سیب دماوند است که انواع مختلفی دارد. تهران بازارها و مراکز خریدی زیادی دارد که تقریبا در همه زمینه ها محصولات و خدمات ارائه میکنند. همچنین کسب و کارهای بسیاری در خیابان های این شهر جریان دارد که جمع کثیری از آنان در زمینه های محصولات چرمی ، مسی و چوبی فعالیت میکنند . یکی دیگر از شهرهای مهم مرکزایران ، اصفهان است که معروف ترین و پرطرفدار ترین سوغاتی آن گز و سوهان میباشد. پشمک و قطاب ، عرقیجات و گلاب کاشان نیز جزو محبوب ترین خوراکی ها چه برای ساکنین و چه مسافران هستند . از صنایع دستی و هنرهای سنتی اصفهان نیز میتوان میناکاری ، کاشی سازی ، قلم زنی و غیره را نام برد که در سطح جهان و بین علاقه مندان به ایران هم معروف میباشند.

محصولات حصیری

سوغات جنوب ایران

جنوب ایران سرزمینی بسیار قدیمی و با مردمانی خونگرم و مهربان است که میشود گفت اکثر محصولات بومی آنها ساخته دست خودشان است و زمان و صبر زیادی را برای ساخت آنها صرف میکنند. عبای شتری بوشهر، گلیم ، محصولات حصیری و سفالگری از جمله با ارزش ترین و محدود ترین نوع صنایع دستی این منطقه محسوب میشوند. در چهار محال و بختیاری فرش های دستباف از مهم ترین صنایع دستی و اصلی ترین منابع درآمد ساکنین محسوب میشوند. در کهگیلویه و بویراحمد ، گردو ، روغن های محلی ، عسل و انگور نماد این استان میباشند . بندرعباس از اصلی ترین و مهم ترین پایگاه های تامین میگو و ماهی کشور میباشد. حصیر و سبد بافی نیز برای بومیان ارزش بالایی دارد. به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه ، خرما و مرکبات ، بسیار یافت میشود .

موز

سوغات جنوب شرق ایران

جنوب شرق ایران ، منطقه ای مرزی با آب و هوایی گرم و خشک میباشد که همین علتی برای رشد درختانی با میوه هایی نظیر : نارگیل ، انبه ، موز و بالنگ میشود. یکی از مهم ترین محصولات این منطقه حصیربافی میباشد که منبع تامین نی های آن نیزاری است که اطراف دریاچه هامون واقع شده است. درختان دیگری نیز به نام داز در این منطقه هستند که از نوع درختان نخل میباشند و با استفاده از برگ های آن هم نیز محصولات حصیری میسازند. یکی از هنرهای سنتی و قدیمی که دست در دست زنان بلوچ میچرخد هنر سوزن دوزی میباشد. از این هنر در تزئین لباس ها و رومیزی ها استفاده میشود. خامه دوزی نیز از بهترین آثار دستی زنان جنوب میباشد که وجه تمایز آن با سوزن دوزی این است که در این نوع آثار، از آیینه های ریز تزئینی استفاده میشود و معمولا در دوخت جلیقه ، کلاه و رومیزی ها به کار میرود.

خرما

سوغاتی جنوب غرب ایران

جنوب غربی ایران از لحاظ قومیتی تنوع زیادی دارد و به همین دلیل گاهی سنت های آن ها با دیگر مردم نیز تفاوت دارد. سوغاتی های این منطقه تقریبا به جنوب ایران تشابه دارند . از معروف ترین سوغاتی های جنوب غرب ایران میتوان به صنایع دستی زیبایی نظیر: عبابافی ، کپوبافی ، احرامی‌ بافی و گلیم افشار اشاره کرد. خوزستان شهری است که انواع خرما و محصولات آن مثل شیره خرما در آن یافت میشود . کلوچه های محلی ، حلوا شکری و مرکبات دیگر محصولات منحصر به فرد این ناحیه از ایران میباشند . استان فارس با قدمتی دیرینه در زمینه تاریخ و فرهنگ و هنر نزد بازدیدکنندگان خارجی هم مشهور است . از به یاد ماندنی ترین و بهترین سوغات های خوراکی این منطقه پیشنهاد میکنیم حتما محصولاتی نظیر : مسقطی ، فالوده شیرازی و انجیر را امتحان کنید چرا که هیچ جای دیگر نمیتوانید مشابه این طعم و مزه ها را پیدا کنید .همچنین میتوانید با خرید محصولات ساخته دست نظیر : ظروف نقره ای و قلم زده شده ، گیوه های دست دوز و محصولات حصیری عزیزانتان را در شادی و زیبایی سفر به شیراز شریک کنید .